


iPhone 14 Plus – 6.7" Display, A15 Bionic, 12MP Camera, 5G (Used)
Apple iPhone 14 Plus – 6.7" Display • A15 Bionic • 5G • UAE
Big screen. Bigger battery. The iPhone 14 Plus was Apple’s answer to users who wanted a large-format iPhone without the Pro price. Featuring a 6.7-inch Super Retina XDR display, the proven A15 Bionic chip, and up to 26 hours of battery life, it’s the everyday powerhouse that keeps up with your lifestyle.
Performance Overview
The A15 Bionic chip — with its 5-core GPU — handles everything from 4K video editing to intensive gaming without breaking a sweat. Paired with 5G connectivity on UAE networks and a 12MP dual-camera system with Photonic Engine, the iPhone 14 Plus punches well above its class.
Display & Design
The 6.7-inch Super Retina XDR OLED display delivers 2778 x 1284 resolution with True Tone and HDR. The Ceramic Shield front offers 4x better drop protection than standard smartphone glass, while the aerospace-grade aluminum frame keeps it lightweight and durable.
Full Specifications
| Display | 6.7" Super Retina XDR OLED • 2778×1284 • 458 ppi |
| Chip | Apple A15 Bionic • 5-core GPU |
| Storage | 128GB | 256GB | 512GB |
| Rear Camera | 12MP Main + 12MP Ultra Wide • Photonic Engine |
| Front Camera | 12MP TrueDepth with Autofocus |
| Network | 5G – Unlocked |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Battery | Up to 26 hours video playback |
| Colors | Midnight • Starlight • Blue • Purple • Yellow • Red |
| Water Resistance | IP68 (6m / 30 min) |
Available in UAE — fast delivery to Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, and all emirates. Flexible BNPL payment at checkout.
Original: $462.63
-65%$462.63
$161.92Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Apple iPhone 14 Plus – 6.7" Display • A15 Bionic • 5G • UAE
Big screen. Bigger battery. The iPhone 14 Plus was Apple’s answer to users who wanted a large-format iPhone without the Pro price. Featuring a 6.7-inch Super Retina XDR display, the proven A15 Bionic chip, and up to 26 hours of battery life, it’s the everyday powerhouse that keeps up with your lifestyle.
Performance Overview
The A15 Bionic chip — with its 5-core GPU — handles everything from 4K video editing to intensive gaming without breaking a sweat. Paired with 5G connectivity on UAE networks and a 12MP dual-camera system with Photonic Engine, the iPhone 14 Plus punches well above its class.
Display & Design
The 6.7-inch Super Retina XDR OLED display delivers 2778 x 1284 resolution with True Tone and HDR. The Ceramic Shield front offers 4x better drop protection than standard smartphone glass, while the aerospace-grade aluminum frame keeps it lightweight and durable.
Full Specifications
| Display | 6.7" Super Retina XDR OLED • 2778×1284 • 458 ppi |
| Chip | Apple A15 Bionic • 5-core GPU |
| Storage | 128GB | 256GB | 512GB |
| Rear Camera | 12MP Main + 12MP Ultra Wide • Photonic Engine |
| Front Camera | 12MP TrueDepth with Autofocus |
| Network | 5G – Unlocked |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Battery | Up to 26 hours video playback |
| Colors | Midnight • Starlight • Blue • Purple • Yellow • Red |
| Water Resistance | IP68 (6m / 30 min) |
Available in UAE — fast delivery to Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, and all emirates. Flexible BNPL payment at checkout.





















