



Buy Apple MacBook Pro 16" | M5 Pro |iPoint Certified Reseller
Apple MacBook Pro 16-inch – M5 Pro • The Ultimate Professional Laptop | iPoint UAE
When only the best will do. The MacBook Pro 16-inch with M5 Pro chip is Apple’s most powerful portable workstation — combining a breathtaking 16.2-inch Liquid Retina XDR display, the raw power of the M5 Pro chip, and up to 24 hours of battery life in a chassis that goes wherever your work takes you.
📌 Key Highlights
- Apple M5 Pro Chip — High-core-count CPU and GPU for the most demanding professional workloads
- 16.2" Liquid Retina XDR Display — ProMotion 120Hz, 1000/1600 nits, P3 wide color, nano-texture option
- Apple Intelligence — On-device AI built into macOS
- Up to 24 Hours Battery — The longest battery life in any MacBook Pro
- Six-Speaker Sound System — Spatial Audio with Dolby Atmos
- HDMI 2.1 + SD Card + Thunderbolt 4 — Pro connectivity without adapters
- 1080p FaceTime HD Camera — Sharp, clear video conferencing
📊 Technical Specifications
| Display | 16.2" Liquid Retina XDR • ProMotion 120Hz • 1000/1600 nits • P3 Wide Color |
| Chip | Apple M5 Pro |
| Battery | Up to 24 hours |
| Ports | 3x Thunderbolt 4 • HDMI 2.1 • SD Card • MagSafe 3 • 3.5mm Jack |
| Wireless | Wi-Fi 6E • Bluetooth 5.3 |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Audio | Six-Speaker System • Spatial Audio • Dolby Atmos |
| OS | macOS • Apple Intelligence |
Sold by iPoint — Apple Certified Reseller in UAE. Fast delivery to Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, and all emirates. BNPL available.
Original: $2,886.32
-65%$2,886.32
$1,010.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Apple MacBook Pro 16-inch – M5 Pro • The Ultimate Professional Laptop | iPoint UAE
When only the best will do. The MacBook Pro 16-inch with M5 Pro chip is Apple’s most powerful portable workstation — combining a breathtaking 16.2-inch Liquid Retina XDR display, the raw power of the M5 Pro chip, and up to 24 hours of battery life in a chassis that goes wherever your work takes you.
📌 Key Highlights
- Apple M5 Pro Chip — High-core-count CPU and GPU for the most demanding professional workloads
- 16.2" Liquid Retina XDR Display — ProMotion 120Hz, 1000/1600 nits, P3 wide color, nano-texture option
- Apple Intelligence — On-device AI built into macOS
- Up to 24 Hours Battery — The longest battery life in any MacBook Pro
- Six-Speaker Sound System — Spatial Audio with Dolby Atmos
- HDMI 2.1 + SD Card + Thunderbolt 4 — Pro connectivity without adapters
- 1080p FaceTime HD Camera — Sharp, clear video conferencing
📊 Technical Specifications
| Display | 16.2" Liquid Retina XDR • ProMotion 120Hz • 1000/1600 nits • P3 Wide Color |
| Chip | Apple M5 Pro |
| Battery | Up to 24 hours |
| Ports | 3x Thunderbolt 4 • HDMI 2.1 • SD Card • MagSafe 3 • 3.5mm Jack |
| Wireless | Wi-Fi 6E • Bluetooth 5.3 |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Audio | Six-Speaker System • Spatial Audio • Dolby Atmos |
| OS | macOS • Apple Intelligence |
Sold by iPoint — Apple Certified Reseller in UAE. Fast delivery to Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, and all emirates. BNPL available.























