



iPad 8th Gen 10.2inch 32GB WiFi International
Apple iPad 8th Generation – 10.2-inch • 32GB • Wi-Fi • International | UAE
The iPad 8th Generation brought a significant performance upgrade to the standard iPad lineup — introducing the A12 Bionic chip for the first time, delivering 40% faster CPU and 2x faster graphics than its predecessor. With a 10.2-inch Retina display, Apple Pencil support, and Smart Keyboard compatibility, it’s a complete productivity and creativity tablet at an accessible price in the UAE.
📊 Technical Specifications
| Display | 10.2" Retina IPS • 2160×1620 • 264 ppi • True Tone |
| Chip | Apple A12 Bionic • 6-core CPU • 4-core GPU |
| Storage | 32GB |
| Rear Camera | 8MP • 1080p Video |
| Front Camera | 1.2MP FaceTime HD |
| Apple Pencil | 1st Generation Compatible |
| Smart Keyboard | Smart Connector Compatible |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11ac • Bluetooth 4.2 |
| Connector | Lightning |
| Battery | Up to 10 hours |
| Colors | Space Gray • Silver • Gold |
| OS | iPadOS (upgradeable to latest) |
International version — available in UAE with fast delivery to Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, and all emirates. BNPL options at checkout.
Original: $217.56
-65%$217.56
$76.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Apple iPad 8th Generation – 10.2-inch • 32GB • Wi-Fi • International | UAE
The iPad 8th Generation brought a significant performance upgrade to the standard iPad lineup — introducing the A12 Bionic chip for the first time, delivering 40% faster CPU and 2x faster graphics than its predecessor. With a 10.2-inch Retina display, Apple Pencil support, and Smart Keyboard compatibility, it’s a complete productivity and creativity tablet at an accessible price in the UAE.
📊 Technical Specifications
| Display | 10.2" Retina IPS • 2160×1620 • 264 ppi • True Tone |
| Chip | Apple A12 Bionic • 6-core CPU • 4-core GPU |
| Storage | 32GB |
| Rear Camera | 8MP • 1080p Video |
| Front Camera | 1.2MP FaceTime HD |
| Apple Pencil | 1st Generation Compatible |
| Smart Keyboard | Smart Connector Compatible |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11ac • Bluetooth 4.2 |
| Connector | Lightning |
| Battery | Up to 10 hours |
| Colors | Space Gray • Silver • Gold |
| OS | iPadOS (upgradeable to latest) |
International version — available in UAE with fast delivery to Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, and all emirates. BNPL options at checkout.






















